تاریخ امروز:۱۲ مرداد ۱۴۰۰

استمرار کم بارشی در اغلب نقاط کشور در فصل پاییز/ بحران آب در بخش کشاورزی جدی است

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه اکثر نقاط کشور در خشکسالی متوسط تا شدید قرار دارند، اظهار کرد: در ۲ ماه باقی مانده تا پایان سال زراعی در نوار شمالی و جنوبی کشور بارش هایی انتظار می رود، اما به طور کلی این میزان بارندگی درصد کمی از بارش های سالیانه را تامین می کند.

وی افزود: با توجه به خشکسالی در نوار جنوبی کشور همچون استان های هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، بخش های جنوبی کرمان و جنوب فارس این بارش ها غنیمتی را برای کاهش خشکسالی های تابستان و یافتن آب آن مناطق فراهم می کند و به طور کلی این بارندگی ها شرایط را تا حدی مساعد تر می‌کند.

وظیفه دما در فصل تابستان را بالاتر از نرمال پیش بینی کرد و گفت: دما در اغلب نقاط یک درجه و در غرب و شمال غرب تا ۲ درجه بالاتر از نرمال است.

رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه دما در اغلب نقاط کشور بویژه نیمه غربی و شمال کشور بالاتر از نرمال است، بیان کرد: مدل ها نشان می دهد که در پاییز امسال هم دما بالاتر از نرمال خواهد بود.

رئیس مرکز خشکسالی درباره آخرین وضعیت بارش ها در سال زراعی جدید گفت: در پاییز امسال بویژه نیمه نخست بارش ها کمتر از نرمال خواهد بود که با این وجود نمی توان انتظار داشت که کمبودهای فعلی قدری برطرف شود که در نتیجه احتیاط های لازم در مدیریت منابع آبی باید صورت گیرد.

وی با بیان اینکه خشکسالی در پاییز آینده تداوم خواهد داشت، گفت: اغلب مدل های عددی پیش بینی فصلی وضع هوا بیانگر آن است که در پاییز آینده دچار خشکسالی خواهیم بود و به عبارت دیگر خشکسالی در اغلب نقاط تا پاییز ادامه دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: با کاهش نفوذ سامانه بارشی و ساعات تابش آفتاب دما بالاتر از نرمال است که با این وجود به نظر می رسد پاییز گرمتر از نرمال باشد.

رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به خشکسالی بحران آب در بخش کشاورزی افزود: با توجه به افزایش دما و بارش‌های کمتر از نرمال به کشاورزان و بخش‌های صنعتی توصیه می‌شود که به دلیل بحران آب در شرایط سخت آبی حداکثر صرفه جویی را داشته باشند تا سال زراعی آبی را به پایان رسانیم.

وی در پایان با بیان اینکه بارندگی ها کمتر از نرمال است، گفت: در پاییز سال زراعی جدید نباید انتظار بارش های نرمال و فراتر از نرمال داشت که با وجود استمرار خشکسالی در بخش کشاورزی، مدیریت منابع آب با سختی هر چه تمام ادامه یابد.

انتهای پیام/

پاوربانک ۲۰۰۰۰ میلی آمپر

پخش کننده موسیقی لندر

تکنولوژی

خبر

مجله یک

ردیاب لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *