تاریخ امروز:۸ بهمن ۱۴۰۰

استفاده حداکثری از تجهیزات و توان داخلی آزمایشگاه‌های کشور

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیازهایی که پیش از شکل‌گیری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بی‌پاسخ مانده و دسترسی به خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی را برای فعالان این حوزه با مشکلات جدی روبرو کرده بود. اما ایجاد این شبکه توانست گامی موثر برای رفع چالش‌ها و خلاهای موجود باشد.

«فقدان بانک‌های اطلاعاتی معتبر و جامع از توانمندی آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور»، «ارایه نشدن خدمات تعمیر و نگهداری مناسب و درنتیجه متوقف شدن خدمات دهی برخی تجهیزات ارزشمند»، «فقدان آموزش‌های سازمان‌یافته برای کارشناسان آزمایشگاه‌ها و کاربران تجهیزات و همچنین بی‌انگیزگی آنها برای به‌روز کردن مهارت‌ها» و «اطلاع نداشتن از استانداردهای فعالیت‌های آزمایشگاهی» چالش‌هایی است که توسط شبکه شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام شده است.

این کار با شناسایی و معرفی مراکز آزمایشگاهی و ایجاد شبکه‌ای از توانمندی‌های موجود اتفاق افتاده است. با این قدم، بازیگران این زیست‌بوم ذیل این شبکه کنار یکدیگر ایستادند و با به اشتراک‌گذاری توانمندی‌ها و تجهیزات، نقشی موثر در توسعه صنعت آزمایشگاهی بازی کردند.

در حال حاضر این شبکه با ایجاد یک بانک اطلاعاتی معتبر، اسامی و توانمندی یک هزار و ۳۶ مرکز آزمایشگاهی و ۲۱ هزار و ۳۰۰ تجهیز و دستگاه را تهیه و در دسترس قرار داده است. تجهیزات و تخصص‌هایی در حوزه انجام پژوهش‌های علمی و تعمیر و نگهداری محصولات موجود که توانسته استفاده حداکثری از این تجهیزات را در کشور میسر کند.

برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه بیش از یک میلیون خدمت اعتباری نیز راه‌حلی است که این شبکه برای پاسح به چالش فقدان آموزش‌های سازمان‌یافته برای کارشناسان آزمایشگاه‌ها و کاربران تجهیزات در نظر گرفته است.

 

انتهای پیام /


پاوربانک

اخبار جدید

پدیاتک

ردیاب خودرو لندر LD-61R

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *